Galerie "Mnichów"
Galerie "Mnichów"

Minerały
Masywu Ślęży


Kontakt
Klub
Działalność
Galerie
Sobótka i Ślęża
Linki

 

 

Minerały
Masywu
Ślęży
Galerie "Mnichów"

Słowo o Ślęży

Ślęża (718 m n.p.m.) jest odizolowanym od reszty Sudetów masywem zbudowanym z granitu, gabra i serpentynitu. Najnowsze teorie zakładają że jest ona nunatakiem (patrz. geologia) - powierzchnią erozyjną wystającą ponad lód kontynentalny w trakcie ostatniego na tym terenie zlodowacenia. Góra porośnięta jest lasem, głównie bukowym i świerkowym, a na znacznych jej połaciach występują rumowiska skalne. W skład masywu wchodzą: Slęża, Wzgórza Oleszeńskie i Wzgórza Kiełczyńskie. Od południa Ślęża graniczy ze wzgórzami Krzyżowymi. Z pozostałych stron rozpościera się równina. Ślęża leży na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, a na samym jej szczycie znajduje się rezerwat przyrody.
 

Ślężański Park Krajobrazowy - galeria "Mnichów"

Dojazd
W masyw Ślęży najłatwiej się dostać z dwóch punktów - z Sobótki i przełęczy Tąpadła. W oba te miejsca można się dostać za pomocą autobusów, lub we własnym zakresie. Najdogodniejsze są połączenia z Wrocławia i Świdnicy.
 

Mapy
Masyw Ślęży doczekał się kilku mniej lub bardziej udanych map. Obecnie na rynku można spotkać niezbyt dokładną, ale obejmującą spory  obszar mapę w skali 1:60.000 (sam masyw 1:30.000) wydaną przez PPWK "Masyw Ślęży i okolice", trochę lepszą Eko-Grafu (Ślęża, 1:50.000, masyw 1:20.000),  oraz moim zdaniem najlepszą wydaną po wojnie "Góra Ślęża, Sobótka" 1:15000. Ta ostatnia pozycja poczekała się dwóch wersji - turystycznej i do biegów na orientację. Obecnie jest ona raczej nieosiągalna, ale myślę że warto jednak poszukać.
 

Ciekawostki
Masyw Ślęży ze względu na specyficzne położenie już od dawna był obiektem zainteresowań okolicznej ludności. W związku z tym w okolicy znajdziemy sporo zabytków z najdawniejszych nawet czasów. Z ważniejszych warto wymienić: kamienne rzeźby kultowe stojące w północnej części góry i w Sobótce, Rezerwat archeologiczny w Będkowicach , kościół na szczycie, Ślęży, krzyże solarne wyryte w skałach. Ponadto jest jeszcze kilka ciekawych obiektów zbudowanych w niezbyt dalekiej przeszłości. Warto tu wymienić wieże widokowe na Ślęży i Wieżycy, stary park w Sulistrowiczkach, oraz liczne obudowane źródełka.

Noclegi
W masywie Ślęży są dwa schroniska PTTK : Schronisko pod Wieżycą i Schronisko na Ślęży. Ponadto w Sobótce jest schronisko PTSM.

Bibliografia o Ślęży.

(C) Copyright Teodor Lubieniecki, Marek Potocki 2000-2001

ta strona wygląda najlepiej w rozdzielczości 1024x768 IE 6.0,  ISO 8859-2
webmaster
gskrzypek@yahoo.com Copyright © 2002 KLG Mnich . All rights reserved.
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, 03. November 2009.