Galerie "Mnichów"
Galerie "Mnichów"

Minerały
Masywu Ślęży


Kontakt
Klub
Działalność
Galerie
Sobótka i Ślęża

 

Linki
Aktualizacje

 

Minerały
Masywu
Ślęży
GDZIE SIĘ WSPINAĆ? (opis wg. Marty http://www.marty.prv.pl dobra strona z opisami wielu dróg w Sudetach)
 

Strzeblów – ok. 1 km od Sobótki Zachodniej w kierunku Świdnicy

Dojazd:
Od czerwca 2000r. do Sobótki nie jeżdzą już pociągi PKP.  Za to prócz PKS-u można dostać się też linią 502 DLA (odjazd z  Grunwaldzkiego, Dominikańskiego lub Joanitów; kursy nawet do  Sulistrowiczek). Najlepiej dostać się do Sobótki Zachodniej.   Stąd około dwudziestu minut na piechotę. Najpierw w kierunku kościoła, obok sklepu spożywczego (na rogu) zakręcamy w prawo, mijamy czynny kamieniołom ("Skalimex"-u), zaraz za nim jest nasz cel: dziura w ziemi o ścianach dochodzących do piętnastu metrów wysokości.
Samochodem: z Wrocławia do Sobótki przez Mirosławice (z Wrocławia wyjeżdżamy na Jelenią Górę). W Sobótce zakręcamy za kościołem w prawo (na Sobótkę Zachodnią), po wyjeździe z miasta mijamy dawną granicę województw i zaraz za nią musimy poszukać miejsca do parkowania (dawny wjazd w prawo drogą gruntową został zasypany blokami). Stąd około dwóch minut do kamieniołomu.

Drogi opodpisane, razem z wycenami:

1. Minetka Łokietka IV (5 spitów)
Najłatwiejsza droga w kamieniołomie (za wyjątkiem "Tylko dla Orłów" I–). Wiedzie jedyną wyraźniejszą formacją na ścianie – lekko przewieszoną rysą z odpękniętym blokiem, która jednocześnie stanowi o trudnościach. Można na niej ćwiczyć chodzenie na odciągu (malutkie i niewygodne stopnie w połączeniu z klamami na odciąg). Najtrudniejszy odcinek to wyjście na małą półeczkę nad rysą (między pierwszą a drugą wpinką). Później krótko "po schodkach" (III) aż po urzeźbioną, choć "mocno psychiczną" ściankę, która kończy drogę. Solidna czwórka, dla niektórych nawet IV+

2. Rowery V (6 spitów)

Bardzo ładna, techniczna droga wiodąca słabo urzeźbionym systemem płyt. Niestety, trzeba mieć albo duży wzrost, albo fenomenalnie być rozciągniętym, albo też mieć niezłą parę w palcach. Główne trudności to wyjście ponad pierwszą płytę, między pierwszą a drugą wpinką. Z resztą, balet przy pierwszej wpince też jest dość przyjemny. Droga, co może wydać się dziwne, mniej stresująca od Minetki.

3. Czerń i Biel V
Droga ta znajduje się naprzeciw ściany z drogami ospitowanymi. Jednak jest tak piękna, że nie sposób jej pominąć, a jej zrobienie na wędce dostarcza sporo satysfakcji. Prowadzi systemem pęknieć i odstrzeleń – białe skazy na czarnej ścianie. Dół to techniczne wspinanie się na odciągowych klamkach i małych stopieńkach. Później żarty się kończą i trzeba się wyciągnąć na rękach i mikrostopieńkach. Wyżej znów robi się nieco łatwiej – i tak już zostaje do końca.
 

     
 Kantyna  
 Kantyna
 zobacz galerię Kantyna

ta strona wygląda najlepiej w rozdzielczości 1024x768 IE 6.0,  ISO 8859-2
webmaster
gskrzypek@yahoo.com Copyright © 2002 KLG Mnich . All rights reserved.
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, 30. April 2008.